O/4 Blok 48990 Yalıkavak Marina, Bodrum
+90 252 385 37 27

Yat Ozmoz Tedavisi


MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Telefon: 0 252 385 37 27
Mobil: 0 532 407 11 17ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi-C.tesi 08:00-19:00
Pazar: KapalıYALIKAVAK MARİNA

O Blok/4 48990 Yalıkavak
Bodrum,Muğla-TürkiyeJEANNEAU SERVICE POINT


YAT TEKNİK SERVİS

OZMOZ TEDAVİSİOsmoz Nedir ve Ozmoz neden gerçekleşir?

Ozmoz, basitçe daha zayıf bir ortamdan bir sıvının yarı geçirgen bir zardan daha güçlü bir sıvı ortam içine çekildiği fiziksel işlemdir. Peki bu ne anlama geliyor ve bunun tekne gövdesi hasarı ile nasıl bir ilişkisi var?

Su, fiber yapının içine girdiğinde, fiber yapıyı bozmaya, eritmeye ve yumuşatmaya başlar. Buna hidroliz de denmektedir. Önemli olan ozmoz’un ne kadar derinde olduğudur. Eğer ozmoz, CTP fiber yapının 1,5 mm dışında başlamışsa erkencidir ve derin değildir. Karina üzerinde, küçük, içi su dolu baloncuklar ile ozmoz anlaşılabilir.

Aşağıdaki fotoğrafta, ozmoz başlangıcı görülüyor. Bu durum ozmoz olarak tanımlanmayabilir çünkü jelkot seviyesinden fibere ulaşamamış.
Ozmozdan nasıl korunulur?

Ozmoz, her yıl yapılan periyodik bakımlar ile erken fark edilebilir ve oluşması geciktirilebilir. Aşağıdaki uygulamalar ile ozmoz oluşumuna karşı oldukça etkin bir güvenlik önlemi alabilirsiniz;

Teknelerinizi her yıl en az 4-5 gün karaya alın ve yıllık bakımlarını yapın

Üzerlerindeki eski zehirli boyayı iyice inceltin, yeni zehirli boya ile uygulama yapın.

Salma, dümen, baş pervane, su alış ve atışları çevresinde çatlak, elyaf atması vs. gibi durumları inceleyin. Çatlak varsa, iyice kurutarak tamirat yapın.

Her yıl karaya alındığında, fiberglass nem ölçer aletler ile karinayı kontrol ettirin.

Teknenin altındaki, kırıkları, denize inmeden önce iyice kurutarak tamir ettirin.

Eğer kışın teknenizi kullanmıyorsanız ve bütçeniz uygun oluyorsa, en az bir ay karada konaklama yapın.

Denizde, teknenin altındaki pislenen, kekamoz tutan zehirli boyayı, spatula ve metal aletler ile dalarak temizlemeyin.

Ozmoz’un tedavisi nasıl yapılır?

Ozmoz’un tedavi süreci, durumun seviyesine göre belirlenir. Eğer ozmoz, fiber malzemenin çok altına kadar ilerlemediyse daha kolay tedavi edilir. Ozmozun alt katmanlara kadar ilerlemesi durumunda ise, oluşan ozmozun durumuna uygun onarım adımları ile gerekli ozmoz tedavisi yapılır. Ozmoz tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz her zaman uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Ozmoz tedavisi sürecinde, gerektiği durumlarda; aşağıda detayları yer alan, şirketimiz envanterindeki GEL PLANE ve HOTVAC makinesi de kullanılmaktadır.

Gel Plane

Gövdesinde kabarcık oluşmuş veya daha da ilerleyerek elyaf katlarında bozulmalar meydana gelmiş teknelerde, geleneksel yöntemler ile yapılan, jelkotun veya fiber katların alınması işlemlerinde kullanılan makineler ( taşlama makinesi vb. ), gövdeden alınan katları düzgün bir şekilde ve eşit kotta alamamaktaydı. Gelplene makinesi üzerindek kalınlık ayarı sayesinde yüzeyden bozulmuş katların eşit kotta alınması sağlayarak teknenin orjinal formunu korur. Böylelikle tamirat sonrası yoğun macun düzeltmelerine gerek kalmaz. Ayrıca geleneksel yöntemlerde çok yoğun toz ve kalıntı oluştuğundan, marina ve tersanelerdeki hijyen kurallarından ötürü teknenin kapatılması gerekmektedir. Bu da ayrı bir maliyet getireceğinden Gelplane makinesi arkasına bağlanabilen elektrik süpürgesi ile bu durumu da ortadan kaldırır.
Hotvac

Bir HotVac tedavisi 10 metrelik bir teknede 10 günden az sürde - teknenin kuru olup olmayacağını bilmek için beklemenin endişesini ortadan kaldırır. Sizi hızlı bir şekilde suya geri götürür ve ozmoz tekrar oluşma ihtimalini azaltır.
SOUND YACHTS DENİZCİLİK LTD.ŞTİ.
O/4 Blok 48990 Yalikavak Marina, Bodrum
+90 252 385 37 27 - 0 532 407 11 17 - 532 796 14 78
info@soundyachts.net